Gradac

01 сеп

Gradac

Gradac je malo mesto seoskog karaktera u opštini Batočina. Iako je Gradac najstarije naselje u donjoj Lepenici i Šumadiji, relativno kasno dobija svoju osnovnu školu.
Prva škola za oko dvadeset sela u Lepenici bila je kod kaluđera u Manastiru Grnčarica. Tamo su prvo kaluđeri, a zatim i obrazovani učitelji učili decu azbuci i računu. Od 1870. godine, kada se ukida škola u konaku manastira Grnčarica, deca iz Gradca se školuju u Batočini. 1889. godine, školovanje nastavljaju u školi u Badnjevcu.
Do završetka seoskog zadružnog doma, kao privremeno rešenje, za školu se koristi privatna kuća, tako da je prvi organizovani školski rad počeo 01.septembra 1932. godine.
Od 1934. godine škola se seli u prostorije zadružnog doma gde i sada radi.
Kroz školu u Gradcu prošlo je više od 60 generacija učenika i više od 15 učitelja.